Pokud jste si zakoupili rozšiřující FPGA karty od amerického výrobce MESA a hledáte jak je nakonfigurovat pro LinuxCNC, tak jste na správném místě. Pokud plánujete řídit Váš stroj přes klasickou rozšiřující desku s paralelním portem (výrobce není MESA), tak pro tuto konfiguraci chystáme samostatný článek. Ale i přesto Vás tento článek určitě obohatí.

Konfigurace karet 5I25 + 7i76

Společnost MESA nabízí širokou paletu karet, které se zapojují do PCI slotu počítače. Jejich konfigurace je téměř identická. My si ukážeme instalaci PCI karty 5i25 a nahrání firmwaru pro komunikaci s kartou 7i76.
Ke každé kartě je na stránkách společnosti MESA připraven podpůrný software. Najdete ho zde (vždy vedle příslušné karty, kterou chcete instalovat). V našem případě zvolíme záložku: ANYTHING I/O FPGA CARDS, ve které najdeme naši kartu 5i25. Vedle možnosti stáhnout podpůruný software (Support Software) najdete i podrobný manuál.

Po kliknutí na Support Software se vám stáhne archiv 5i25.zip. Otevřeme si terminál a soubor rozbalíme pomocí:

unzip 5i25.zip

Teď bude zapotřebí si nainstalovat nástroj pro konfiguraci a diagnostiku pro karty MESA zvaný mesaflash. Nejprve si nainstalujeme balíky, na kterých je nástroj závislý.

sudo apt install libpci-dev pkg-config

Naklonujeme si repozitář nástroje.

git clone https://github.com/LinuxCNC/mesaflash.git

Vstoupíme do adresáře

cd mesaflash/mesaflash

Zkompilujeme program a poté nainstalujeme

make
sudo make install

Nyní je nástroj mesaflash nainstalován.
Vrátíme se k našemu staženému softwaru pro 5i25 kartu, který jsme si předtím stáhli a rozbalili.
V terminálu přejdeme do následujícího adresáře

cd ~/5i25/configs/hostmot2/

Když si zobrazíme obsah složky příkazem ls, zobrazí se nám spoustu souborů s příponami .bit, .pin, .xml. Pro nás je důležitý soubor s příponou .bit. To je soubor, který se zapíše do EEPROM paměti 5i25 karty, aby věděla jak má komunikovat s dalšími rozšiřujícími kartami. My chceme, aby naše 5i25 karta komunikovala s 7i76. Tedy náš soubor bude 5i25_7i76x2.bit. To x2 tam je proto, že 5i25 karta má na sobě dvě hlavičky s 25 piny, které se dají s 7i76 propojit. Tedy dá se přímo k ní zapojit dvě 7i76 karty. Nyní přišel čas vložit naši 5i25 kartu do PCI slotu.

Do terminálu zadáme následující příkaz, který provede zápis

sudo mesaflash –device 5i25 –write 5i25_7i76x2.bit

a následně restartujeme kartu pomocí

sudo mesaflash –device 5i25 –reload

Tak a je to, karty jsou připravené.

 PNCCONF

Pncconf je program, který nám vygeneruje potřebné inicializační soubory pro frézování. Oproti Stepconf, který je zaměřený pro nastavení s paralelním portem, je tento program zaměřen přímo pro karty MESA. Na uvodní stránce řekneme programu něco o našem základním nastavení.

Nastavení na jednotlivých stránkách je většinou intuitivní. Za zmínku stojí následující stránka, kde si zvolíme jakou kartu používáme (5i25) a firmware pro ni (7i76x2). Po té stiskneme Accept Component Changes. To nám vygeneruje záložky pro další konfiguraci.

A nyní již pouze nakofigurujeme jednotlivé osy.

Dále se vám zobrazí nabídka s detailnější konfigurací, kterou v tuto chvíli není nutné podrobněji rozebírat a stačí pouze potvrdit vychozí nastavení. Blíže si ji rozebereme v nějakém z dalších článků. Až se tedy úspěšně proklikáme na konec, Pncconf nám vygeneruje konfigurační soubory s příponami .hal a .ini. Ty jsou nutné pro spuštění programu. Pokud jste zaškrtli políčko Create Desktop Shortcut, vytvoří se vám ikona přímo na ploše.