Pro ty, kteří už mají Fusion 360 neinstalovaný. Pro ty, kteří si chtějí jít něco zkusit obrobit. Tak pro ty, je tento článek napsaný. 

V článku s názvem Jak získat G-kód pro CNC obrábění jsme si představili 3 způsoby, jak můžeme požadovaný kód pro řízení CNC stroje dostat. Pro rychlé připomenutí se jedná o

1) ruční psání G-kódu
2) Dílenské programování na pokročilých řídících systémech
3) nastavení obráběcích drah s využitím CAM softwaru.

Toto nám posloužilo pouze jako rychlé připomenutí a shrnutí předchozí článku. Dnes se podíváme na konkrétní software Fusion 360, ve kterém nejen že můžeme vymodelovat prakticky cokoliv se nám zamane, ale pomocí tohoto programu můžeme i následně vygenerovat kód, který nám přesně naši součást vyrobí. Jedná se o tzv. CAD/CAM software, kdy v jednom zvládneme celý proces od návrhu až po sestavení technologického procesu kýženého produktu.

Když nad tím tak přemýšlím, tak pokrok lidstva je opravdu neuvěřitelný. Před pár lety CNC stroje byly dostupné pouze pro nejvyspělejší výrobní procesy velkých firem a dnes můžeme za pár desítek tisíc mít podobný stroj doma a ještě k tomu používat software, o kterém se inženýrům před 15 lety ani nezdálo zcela zdarma. No, to jsem trošku odbočil, ale jsem zvědav, co nám další dekáda přinese za pokrok a jak se rozšíří kutilství se vznikem všech nových sdílených dílen a podobných projektů.

Instalace Fusion 360

Už jsme si řekli, že Autodesk licenci na Fusion 360 poskytuje zdarma. Ale není to úplně tak jednoduché. Nebojte se, bude to mít happy-end. Fusion je pro uživatele, kteří nesplňují podmínky, placený. Platby za Fusion jsou na roční bázy a tato licence stojí $ 495, což je přibližně 12 tisíc. Veřte, že i pokud spadáte do kategorie uživatelů, kteří jsou nuceni platit, tak je to stále nízká cena za to, co tento program dokáže. Pojďme si ale blíže definovat, co musíte splňovat, abyste platit nemuseli (podmínky k 3/2020).

1) Osobní užití:

Autodesk definuje 3 zájmové skupiny, kterým Fusion poskytuje zdarma. Tou největší skupinou, do které nejspíše bude spadat většina z nás, jsou hobby nadšensi, kteří program používají pro osobní účely. Podmínky jsou definovány následovně:

– Jednotlivci s osobními designovými projekty

– Jednotlivci vyrábějící domácí nekomerční výrobu a výrobu.

Jednoduše je to pro lidi, kteří své výrobky neprodávají. Protože stejně pokud byste je prodávali, tak musíte být veden jako osoba podnikající známá pod zkratkou OSVČ, nebo právnická osoba, kterou může například klasické s.r.o.

Odkaz na stažení: Fusion 360 pro kutily

 

Postup při nastavení obrábění

Každou součást budeme obrábět zvlášť. To znamená, že si nejprve po otevření modelu ve Fusionu přepneme na sekci MANUFACTURE v levém horním rohu. První věc, kterou pro každou jednotlivou součástku musíme vždy udělat je nastavit SETUP. Ten je hned napravo vedle přepínacího okna MANAFUCTURE. V SETUPu musíme vybrat v první řadě moděl, což je právě naše jednotlivá součást, která odpovídá ve v modelovací struktuře jednotlivým komponentům. Součást vybereme jednoduše, tak, že v okně SETUPu v sekci MODEL klikneme na okno vůběru a následně vybereme daný model pomocí kurzoru. Pozor Fusion umožňuje vybrat i více komponent zároveň, což se někdy může hodit. My ale vybereme součásti po jednom.

Druhá velice důležitá věc, která se v každém SETUPu CNC obrábění vybírá je orienta souřadného systému. Ta musí korespondovat se souřadným systém na vašem stroji. Osa Z směřuje vždy do vřetene (do vrtáku směrem vzhůru od upínacího stoly). Samozřejmě vždy tomu tak být nemusí, protože některé stroje se nedrží dané konvence, proto je vždy dobré orientaci os u stroje, na kterém pracujeme poprvé, otestovatosat. Osa Y a X už nemá tak přesně zažitou konvenci, ale nejčastěji se setkáte s nastavením, kdy osa Y směřuje v kladném směru k vám, když stojíte u stroje ze předu. No a zbylá osa je vždy pevně daná, protože používám pravotočivý souřadný systém. Tak zbylo osu získáme vždy použitím tzv. pravidla pravé ruky. Ta funguje tak, že využijeme první 3 prsty pravé ruky, kdy prostředníček směřuje v kladném směru osy Z (tedy do vřetene), ukazováček směřuje v kladném směru osy Y a zbývající palec směřuje v kladném směru osy X. Pokud se tedy budeme držet výše zmíněných orientací osy Z a osy Y, která směřuje blíže k nám, tak kladný směr osy X bude pojiždět na levou stranu, pokud se díváme stále z pozice, kdy stojíme před strojem.