Před tím než se pustíme do samotného obrábění s využitím CAM softwaru, tak si představíme program, který k tomu budeme používat. Celý dnešní článek se tedy zabývá tím, jaké licence nám Autodesk pro Fusion 360 nabízí a hlavně pro koho je využívání zdarma. Nakonec se podíváme, jak si Fusion můžeme stáhnou a nainstalovat.

V článku s názvem Jak získat G-kód pro CNC obrábění jsme si představili 3 způsoby, jak můžeme požadovaný kód pro řízení CNC stroje dostat. Pro rychlé připomenutí se jedná o

1) ruční psání G-kódu
2) Dílenské programování na pokročilých řídících systémech
3) nastavení obráběcích drah s využitím CAM softwaru.

Toto nám posloužilo pouze jako rychlé připomenutí a shrnutí předchozí článku. Dnes se podíváme na konkrétní software Fusion 360, ve kterém nejen že můžeme vymodelovat prakticky cokoliv se nám zamane, ale pomocí tohoto programu můžeme i následně vygenerovat kód, díky kterému nám CNC stroj naši součást přesně vyrobí. Jedná se o tzv. CAD/CAM software, který v jednom zvládne celý proces od návrhu až po sestavení technologického procesu kýženého produktu.

Když nad tím tak přemýšlím, tak pokrok lidstva je opravdu neuvěřitelný. Před pár lety CNC stroje byly dostupné pouze pro nejvyspělejší výrobní procesy velkých firem a dnes můžeme za pár desítek tisíc mít podobný stroj doma a ještě k tomu používat software, o kterém se inženýrům před 15 lety ani nezdálo zcela zdarma. No, to jsem trošku odbočil, ale upřímně jsem zvědav, co nám další dekáda přinese za pokrok a jak se rozšíří kutilství se vznikem všech nových sdílených dílen a podobných projektů.

Instalace Fusion 360

Už jsme si řekli, že Autodesk licenci na Fusion 360 poskytuje zdarma. Ale není to úplně tak jednoduché. Nebojte se, bude to mít happy-end. Fusion je pro uživatele, kteří nesplňují podmínky, placený. Platby za Fusion jsou na měsíční, roční nebo tříroční s tím, že čím delší dobu si předplatíte, tak dostanete větší slevu. Nejstandartnější roční licence stojí $495 , což je přibližně 12 a půl tisíce. Veřte, že i pokud spadáte do kategorie uživatelů, kteří jsou nuceni platit, tak je to stále nízká cena za to, co tento program dokáže. Pojďme si ale blíže definovat, co musíte splňovat, abyste platit nemuseli (podmínky k 3/2020).

1) Osobní užití:

Autodesk definuje 3 zájmové skupiny, kterým Fusion poskytuje zdarma. Tou největší skupinou, do které nejspíše bude spadat většina z nás, jsou hobby nadšensi, kteří program používají pro osobní účely.

Podmínky jsou definovány následovně:
  • Jednotlivci s osobními designovými projekty
  • Jednotlivci vyrábějící domácí nekomerční výrobu

Jednoduše je to pro lidi, kteří své výrobky neprodávají. Protože stejně pokud byste je prodávali, tak musíte být veden jako osoba podnikající známá pod zkratkou OSVČ, nebo právnická osoba, kterou může být například klasické s.r.o.

Důležité říci na závěr, že tato licence je poskytována na 1 rok. Ale je možné ji obnovit a to opakovaně. Takže pokud nemáte v úmyslu začít své produkty prodávat ve velkém a Autodesk nezmění své podmínky, tak o CAD/CAM software už máte na dobro postaráno.

Odkaz na stažení: Fusion 360 pro kutily

 

Pro získání hobby licence musíte mít v první řadě vytvořený Autodesk účet.

2) Začínající firma:

Pokud své výrobky chcete prodávat, ať už 3D modely nebo produkty obráběné pomocí G-kódu vygenerovaného ve Fusionu, tak máte ještě šansi splnit podmínky této cílové skupiny, která je cílená na startupy a podnikající jednotlivce.

Podmínky jsou definovány následovně:
  • Musíte podnikat méně než 3 roky.
  • Musíte mít maximálně 10 zaměstnanců.
  • Váš roční obrat musí být menší než $ 100 000.
  • Musíte se závázat Autodesku, že budete ochotni sdílet Vás příběh s komunitou Fusionu 360.
  • Ve vašem podnikání musíte navrhovat a vyrábět pouze své vlastní produkty. Takže pokud pouze přeprodáváte design někoho jiného, nebo zajišťujete výrobu pro ostatní firmy, tak nesplňujete tuto podmínku.

Pro získání této zadarmové licence vás musí firma Autodesk schválit. To znamená, že vyplníte formulář a na jeho základě vás zástupci firmy prověří a případně přidělí licenci. Stejně jako u předchozí licence je vám poskytnut přístup k programu na dobu 1 roku. Ale opět je možné při splnění všech podmínek licenci opakovaně obnovit. Tedy maximálně 3 krát pro dodržení 3 roční lhůty v podnikatelské sféře.

Odkaz na formulář: Fusion 360 pro začínající podnikatele

Pro získání licence začínajícího podnikatele musíte vyplnit aplikační formulář, na jehož základě vás Autodesk musí schválit.

3) Studenti, učitelé, lektoři

Autodesk definuje ještě jednu zájmovou skupiny, kterou jsou studenti a učitelé, kam spadají i uživatelé, kteří vytváří vzdělávací obsah na internetu, jakými mohou být i edukativní videa na populární server youtube. Samozřejmě je tu další podmínka, že program nebudete používat ke komerčním účelům. Tedy jednoduše řečeno, že za práci, kteoru na něm odvedete, nedostanete zaplaceno.

Odkaz na stažení: Fusion 360 pro studenty, učitele, lektory 

Pár vět nakonec

Pokud nespadáte ani do jedné skupiny, tak Vám v první řadě gratuluji, že jste nejspíš již zdařile vybudovali stabilní business, ale jistě jste pochopili, že budete muset za využívání Fusionu 360 platit. Ale jak jsem již zmínil výše. Za to jaké možnosti vám tento program poskytne se to opravdu vyplatí, ale samozřejmě je na každém, aby sám za sebe předplatné programu zvážil.

Na závěr zde přikládám celé video, ve kterém je ukázáno, jak si Fusion 360 stáhnou a také nainstalovat. V dalším článku si už ukážeme základy využívání Fusionu 360 pro přípravu drah pro jednoduché gravírování, které můžeme využít například pří tvorbě reklamních cedulí.