Naše frézka ze dřeva, Woodie, sice zdařile frézuje, ale přeci jen stroj ze dřeva nevypadá příliš reprezentativně a kdybychom chtěli nějaký takový stroj prodávat, tak by to mohlo některé zájemce odradit. A navíc nás myšlenka stroje sestaveného celého z hliníku lákala na tolik, že nešlo říct ne.
Tak začal zdlohavý proces lustrováním konstrukčních prvků, které budou cenově dostupně, ale zároveň splní nároky na to, aby se na stroji dal obrábět aspoň hliník. Už od začátku bylo jasné, že to bude kombinace hliníkových profilů a frézovaných plátů z hliníkového plechu, nebo ještě lépe vytvrzeného hliníku tzv. duralu, který má větší pevnost než klasický hliník.
Po delší době jsme dospěli ke kombinaci vedení v podobě rolny a speciálních hliníkových profilů s drážkou ve tvaru V od společnosti OpenBuilds. Velkou výhodou tohoto řešení je použití C-profilů, které přirozeně chrání vodící šroub od jeho znečištění. Důležitý upgrade od ostatních konstrukcí, které jsou také stavěné na OpenBuilds profilech je osazení osy Z tuhých prizmatických vedením MGN, díky kterému se tuhost stroje výrazně zvýší, protože tuhost osy Z je při obrábění tou nejdůležitější.
Při smontování se projevili malé nepřesnosti vy výrobě. Protože v domácích podmínkách některé věci vyrobit přesně je obtížné. Ale po upravách a pár týdnech laborování se podařilo stroj oživit a obrobit první testovací kusy.
Řízení se použilo to stejné ze stroje Woodie, tedy jsme využili kombinaci karet od americké firmy Mesanet a to konkrétně kary 7i76 a 5í25. Ale Jirka již začal pracovat na jednoduché řídící jednotce, které jsme dali pracovní název „Magic Box“. Tento řídící box by měl používat pro řízení oblibený jednodeskový počítatč Raspberry Pi 4, který bude komunikovat s vybranou kartou od Mesy přes ethernet. No, ještě uvidíme s čím Jirka dojde, ale už teď se nemůžu dočkat.
Největší problémy při používaní stroje byly vzniklé z nepřesnosti výroby. Konkrétně se jedná o trapézovou matici, která byla předvrtána na stojanové vrtačce. Tento výrobní postup nezaručuje přílišnou přesnost díry a tak pro další kusy do budoucna plánujeme využít nějakého externisty a nejlépe matici přesněji vysoustružit na soustruhu.
Další problémy se vyskytly u smontování s pružnou spojkou. Trapézové šrouby jsme nijak neobráběli a jednoduše jejich celý průměr napasovali na pružnou spojku. Malá styčná plocha s pružnou spojkou způsobuje občasné proklouznutí, což je při CNC frézování nepřípustná chyba. Proto v nejbližší době plánujeme navštívit soustružníka a udělat na vodicím šrouby odsazení pro lepší kontakt ve svěrném spoji s pružnou spojkou.
Frézka je u nás na dílně a zatím patří k našim nejvíce využívaným strojům. Dokonce ho používáme na frézování leteckého duralu (slitina hliníku AW-7075) pro další stroje. Do budoucna je v plánu vychytat chyby na tomto stroji, vylepšit ho co nejvíc to půjde a zkusit nabízet podobným nadšencům, kteří by si doma chtěli něco vyfrézovat, ale nemají tolik volného času, aby si mohli dovolit trávit rok studováním, jak takový stroj postavit.
S láskou vzpomíná
tombatoh
Pokud se rozhodnete některé části převodového ústrojí, které převádí rotační pohyb motoru na lineární pohyb osy, vyrábět, tak dbejte na přesnost výroby těchto části. Určitě stojí za zvážení si tyto součásti nechat vyrobit u profesionála na pořádném a přesném vybavení.
Přesto, že se u některých strojů setkáte s přímým napasováním trapézového šrouby do pružné spojky, u frézovacích strojů bych toto řešení určitě nedoporučil. Jednoduché odsoustružení závitu a vyrobení tak jednoduché válcové plochy vám uděla každý soustružník na konvenčím soutruhu během krátké chvíle a výsledek bude stát za to.