Vyberte možnost Stránka

CNC frézka z překližky – Woodie

Technické parametry:

Celkové rozměry:
Cca 1000x750x600mm
Materiál nosné konstrukce: 
Protiskluzová březová překližka 18mm
Obrobitelná plocha:
Cca 750x500x70mm
Lineární vedení: 
Nepodepřené kruhové tyče (osa Y =20mm, Osa X = 16mm, Osa Z = 12mm) + ložiskové domky SBR
Pohybové ústrojí:
Kuličkový šroub 12mm na všech osách – přímý pohon bez vloženého převodu
Motory:
Krokové motory NEMA 23 2,2 Nm (3ks)
Řídící systém:
LinuxCNC

Co k tomu říct…?

S nabytými zkušenostmi z montáže celého stroje a po pochopení, jak vůbec všechny konstrukční komponenty do sebe zapadají, jsem se odhodlal celou konstrukci z nuly vymodelovat v CADu. Prakticky se jednalo o totožnou konstrukci s malými vylepšeními. Tak už ta představa sestavit celý stroj v modeláři na počítači nezněla tak nereálně.

Hlavní vylepšení nastalo v použití masivnějšího lin. vedení v podobě kruhových tyčí. Na ose Y o průměru 20mm a na ose X o průměru 16mm. Furt se jedná o nepodepřené vedení. Smykadlo, které bylo druhým největším problémem předhozí verze a vlastně díky nedostatečně pevnému smontování v podobě malých vrtutů a lepidla se rozpadlo při samotném obrábění. Takže tady mě napadla myšlenka použít tesařských spojů, které do sebe zapadnou. Této techniky se často využivá u CNC frézování. Stroj totiž vcelku jednoduše vyrobí přesné zuby, které pak do sebe natěsno napasujete. Má to jen jednu velkou nevýhodu. Fréza má vždy nějaký rádius, takže neuděláte vnitřní roh s ostrou hranou. S tím se musí počítat u návrhu zubů a vykrojit tak oka v každém rohu. Z hlediska funkčnosti to není problém a estetické hledisko u stroje řešit asi nemá smysl.

Další podstatný upgrade je v použité překližce. Furt je to březová překližka o tloušťce 18mm, ale tentokrát jsme se plácli přes kapsu a použili vodovzdornou překližku, která má horní vrstvu ze zpěvněného materiálu. Stroj tak vypadá lépe a nejde na něm vidět tak jednoduše znečištění, protože hladká plocha protiskluzové vrsty je tmavá a navíc jednoduše omyvatelná.

Upínací deska je z MDF o průměru 18mm, do které jsou vyfrézovány drážky pro hliníkové C-profily. Na upnutí se tak používají upínky s T-maticí, které se posouvají v rámci hliníkových drážek.

Poprvé jsme použili řídící systém LinuxCNC. Respektive Jirkovi se podařilo ho rozchodit. Použili jsme oblíbený Plug-n-Go kit s kombinací karet 7i76 a 5i52.

Poznatky z používání

Stroj byl konečně použitelný na celé své ploše. Předchozí poddimenzované lin. vedení se prohýbalo takovým způsobem, že použitelná část byla pouze na pevně vetknutých krajích. Tenhle problém se podařilo zmenšit, ale ne úplně odstranit. Průhyb je minimální, ale furt tam nějaký je.

Vybrané řídící desky od Mesy fungují suprově, ale protože karta 5i75 používá PCI slot a 7i76 k PC se připojí k PC přes paralelní port, tak jsme omezeni ve výběru PC, kdy moderní počítače a řídící jednotky tyto rozhraní nepoužívají. Navíc celý startovací kit od Mesy je drahý a dá se se zachováním podobných parametrů celý stroj oživit s použitím pouze jedné vhodnější MESA karty komunikující přes soudobější rozhraní jakým je ethernet.

Jak to se strojem dopadlo?

Stroj je zatím stále v provozu a vyrabí PCB desky pro našeho kamaráda. 

Poučení pro příště!

1) Preferovat podepřené lin. vedení oproti nepodepřené variantě

I přes dostatečně dimenzované průměry lin. vedení má tento způsob vedení lin. pohybu určité nevýhody, proto se v průmyslových aplikacích s tímto vedením potkáte zřídka. 

2) Výběr vhodnější varianty řídící MESA karty

Kvalita Mesa karet pro řídící systém LinuxCNC je opravdu na vysoké úrovni. Jejich nabídka možných variant je velká. Ale vždy neznamá, že dražší je lepší. Nabídká karet je široká protože použití řídícího systému je aplikovatelné na širokou škálu projektů. Tak je dobré vždy vůběr své karty pečlivě prostudovat.